Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska
psycholog kliniczny, psychoterapeuta
Specjalistka w dziedzinie psychologii klinicznej osób dorosłych, certyfikowana psychoterapeutka. Pionierka i popularyzatorka poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności w Polsce. Przez wiele lat pracowała w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie. Współtworzyła tam pierwszy w Polsce program niefarmakologicznego leczenia bezsenności. Jest autorką wielu publikacji z zakresu medycyny snu.
Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Wykładowca w Szkole Psychoterapii Uniwersytetu SWPS i Inter Ego.
Kontakt i zapisy na wizytę: gabinet@goodsleeper.pl
Kariera naukowa
Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po studiach, w 2005 roku rozpoczęła pracę w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie, na oddziale ogólnopsychiatrycznym oraz w tamtejszej Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. Po roku rozpoczęła tam prowadzenie pierwszych w Polsce grup terapeutycznych dla osób z bezsennością.
Zaangażowała się w pracę naukową w przyszpitalnej Klinice Psychiatrycznej, w zespole prowadzonym przez Profesora Waldemara Szelenbergera. Zaowocowało to badaniami i publikacjami naukowymi z zakresu medycyny snu oraz wystąpieniami na konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych.
W 2011 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym obroniła rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem Profesora. Temat pracy dotyczył skuteczności poznawczo-behawioralnej terapii w leczeniu bezsenności. W 2015 roku zdała egzamin specjalizacyjny z psychologii klinicznej. Równolegle rozpoczęła czteroletnie studia podyplomowe w Szkole Psychoterapii Uniwersytetu SWPS, uzyskując w 2019 roku certyfikat psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Od 2016 roku jest związana z USWPS jako dydaktyk. Prowadzi również szkolenia dla lekarzy i psychoterapeutów organizowane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem.
Wybrane publikacje
Fornal-Pawłowska M, Walacik Ufnal E. Pokonaj Bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną. Wydawnictwo Poligraf 2020.
Fornal-Pawłowska M. Koronasomnia – jak spokojnie spać w niespokojnych czasach? Charaktery 2021; 10: 38-44.
Fornal-Pawłowska M. Koronasomnia, czyli jak pandemia wpływa na problemy ze snem. Psychologia w Praktyce 2021; 28: 52-58.
Fornal-Pawłowska M. Bezsenne noce, czyli dlaczego senność nie przychodzi? Psychologia w Praktyce 2018, 3: 30-33.
Fornal-Pawłowska M, Szelenberger W. Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bezsenności przewlekłej. Psychiatria Polska 2013; 47(2); 269-279.
Fornal-Pawłowska M, Wołyńczyk-Gmaj D, Szelenberger W. Walidacja Ateńskiej Skali Bezsenności. Psychiatria Polska 2011; 45(2): 211-221.
Fornal-Pawłowska M, Androsiuk K, Walacik E. Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bezsenności przewlekłej. Sen 2008; 1: 1-9.
Fornal-Pawłowska M, Skalski M, Szelenberger W. Badanie predyspozycji do bezsenności za pomocą skali FIRST. Sen 2007; 2: 104-109.
Fornal M. Podstawowe wymiary osobowości, lęk i style radzenia sobie ze stresem u osób z bezsennością przewlekłą. Sen 2005; 2: 48-55.
Walacik E, Fornal-Pawłowska M. Zaburzenia lękowe i depresyjne u pacjentów z hipersomnią. Lęk i Depresja 2008; 13(3/4): 147-161.
Walacik E, Fornal M, Szelenberger W. Cechy osobowości pacjentów z hipersomnią nieorganiczną. Sen 2007; 1: 1-7.
Skalski M, Fornal M, Szelenberger W. Rodzinne występowanie bezsenności nieorganicznej. Sen 2006; 1: 1-7.