Bezsenność a depresja
Depresja to jedna z najpowszechniej występujących obecnie, a jednocześnie najgroźniejszych dla życia chorób psychicznych – alarmuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Szacuje się, że cierpi dziś na nią około 350 milionów ludzi na całym świecie, w Polsce zaś – 1,5 miliona, z czego większość to kobiety w wieku 20 – 40 lat. Kliniczne objawy depresji obejmują między innymi stale utrzymujące się przygnębienie, poczucie pustki, utratę energii i zdolności odczuwania przyjemności, obniżenie apetytu, zaburzenia koncentracji, drażliwość.

Chory stopniowo traci zainteresowania i radość życia, a także poczucie własnej wartości, odczuwa nieuzasadniony lęk i poczucie winy, nie potrafi spojrzeć na świat optymistycznie, widzi swoją przyszłość wyłącznie w ciemnych barwach. Niekiedy może to mieć naprawdę tragiczne konsekwencje. A co z tym wszystkim ma wspólnego bezsenność? Okazuje się, że bardzo dużo. Te dwa schorzenia często bowiem idą ze sobą w parze.
Depresja a problemy ze snem
Bezsenność – obok wymienionych wyżej symptomów – jest jednym z charakterystycznych objawów depresji. Zaburzenia snu w tym wypadku nie ograniczają się tylko do problemów z zasypianiem czy przebudzeń w nocy. Często przybierają postać zbyt wczesnego budzenia się nad ranem. U części pacjentów cierpiących na depresję zamiast bezsenności, wstępuje nadmierna senność – przesypiają wiele godzin w ciągu dnia, a pomimo tego czują się ciągle zmęczeni i niewyspani. Co ciekawe, zależność między zaburzeniami snu a depresją działa w obie strony. Oznacza to, że choć depresja prawie zawsze powoduje problemy ze snem, może zdarzyć się i tak, że to problemy ze snem wywołają zaburzenia psychiczne o naturze depresyjnej. Sen ma przecież ogromny wpływ na nasze zdrowie .
Od prawidłowego funkcjonowania biologicznego zegara, który odpowiada z regulację różnych procesów w ciele, w tym pór aktywności i odpoczynku zależy nasza sprawność intelektualna, relacje międzyludzkie i ogólne samopoczucie. Dlatego utrzymująca się bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Obydwa te schorzenia czasami bywają ze sobą mylone. Nic dziwnego, choroby duszy niełatwo zdiagnozować, zwłaszcza jeśli mają zbliżone objawy i genezę.

Jak leczyć bezsenność w depresji?

W przypadku podejrzenia wstępowania u siebie depresji, bardzo ważne jest udanie się do specjalisty (w tym wypadku jest nim psychiatra), który postawi diagnozę. W zależności od rozpoznania, jaka to postać depresji, lekarz zdecyduje o dalszym leczeniu. Jeśli obok depresji, zdiagnozuje u nas bezsenność, to bardzo ważne jest leczenie obu zaburzeń. W przypadku depresji bardzo często stosuje się farmakoterapię w postaci leków przeciwdepresyjnych. Ważne jest jednak, by nie poprzestać na samych lekach i równolegle podjąć psychoterapię, która pomoże nam lepiej sobie radzić z objawami depresji i dotrzeć do jej przyczyn. Bardzo skuteczną terapią jest tu terapia poznawczo-behawioralna, Jeśli chodzi o bezsenność, to leki mają tu drugoplanowe znaczenie. Stosuje się jej w znacznie mniejszej dawce i krócej, niż w depresji. Powinno się unikać częstego, czy długotrwałego podawania leków nasennych, ze względu na ryzyko uzależniania. Na pierwszym miejscu jest poznawczo-behawioralna terapia bezsenności (zobacz artykuł Leczenie bezsenności), uznana za główną metodę leczenia tego zaburzenia snu.
Polega ona na rozpoznaniu niewłaściwych wzorców myślenia i zachowań, które doprowadziły do pojawienia się i utrwalenia bezsenności, a następnie zastąpieniu każdego z nich wypracowanymi w sposób indywidualny zdrowymi nawykami regulującymi fizjologię snu. W tym celu stosuje się różnorodne techniki – od ustalania precyzyjnych harmonogramów aktywności i wypoczynku, przez ćwiczenia relaksacyjne ułatwiające zasypianie, po prowadzenie dzienników snów umożliwiających analizę postępów. Techniki te opracowane zostały przez zespół ekspertów od zdrowia psychicznego (psychologów i psychiatrów), dlatego są niezwykle skuteczne w leczeniu różnych rodzajów bezsenności, w tym również bezsenności przewlekłej o dużym stopniu nasilenia towarzyszącej depresji.
Na naszej stronie można znaleźć mnóstwo informacji na temat różnorakich zaburzeń snu, z których większość w znaczny sposób utrudnia chorym codzienne funkcjonowanie i w rezultacie często odbiera im radość życia. Jeśli podejrzewasz, że Ten problem dotyczy także Ciebie, zachęcamy do założenia konta w naszym serwisie i zapoznania się z udostępnianymi przez nas materiałami edukacyjnymi, jak również wypełnienia testu, który pomoże Ci wstępnie ocenić, jakie problemy ze snem mogą u Ciebie występować i dowiedzieć się jak są one leczone. Z naszą pomocą możesz także zwalczyć bezsenność i to w najprostszy możliwy sposób – przy użyciu aplikacji, która bezstresowo przeprowadzi Cię przez cały program poprawy snu zawierający główne techniki terapii poznawczo-behawioralnej i będzie wsparciem na każdym kroku.
Masz problemy z bezsennością?
Skorzystaj z naszej aplikacji do terapii bezsenności.
10-dniowa gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy.