Aplikacja na bezsenność a stosowanie leków
Wielu naszych użytkowników pyta o to, czy nasza aplikacja goodsleeper.pl uwzględnia temat leków na bezsenność. Część z nich jest już w trakcie leczenia farmakologicznego i nie wie w jaki sposób łączyć je z zaleceniami, które pojawią się w naszym programie. Część waha się czy w ich przypadku sięgnięcie po leki może być pomocne. Postaraliśmy się odpowiedzieć na te pytania.
Leki na bezsenność
Na temat farmakoterapii bezsenności pisaliśmy obszernie w artykule: BEZSENNOŚĆ A LEKI. Tutaj zaś krótko go podsumujemy.
Leki stosowane przy bezsenności są różne. To lekarz (i tylko on), na podstawie starannie zebranego wywiadu z pacjentem i postawionej diagnozy decyduje o tym:
- Czy w ogóle dana osoba powinna przyjmować leki? Przy tym zaburzeniu snu główną metodą leczenia nie są leki. Jest nią terapia poznawczo-behawioralna bezsenności. Od niej powinno zaczynać się leczenie. Leki są wskazane, jeśli okaże się to niewystarczające (albo terapia nie jest dostępna).
- Jakie to powinny być leki? Typowe leki nasenne – zolpidem, zopiklon, zaleplon, należą do grupy leków tzw. benzodiazepinowych, usypiają bardzo szybko i działają krótko. Ich podawanie jest typowym leczeniem objawowym, stosuje się je głównie przy krótko trwających problemach ze snem. Leczenie przyczynowe – to podawanie leków na chorobę, która towarzyszy bezsenności i zaburza sen (np. depresję, zaburzenia lękowe). Lekarz może też zdecydować się na przepisanie leków z innej grupy niż leki typowo nasenne, które można przyjmować dłużej i które w małej dawce mają korzystny wpływ na sen (np. niektóre leki przeciwdepresyjne). Będzie to jednak także leczenie wyłącznie objawowe, które warto połączyć z terapią poznawczo-behawioralną bezsenności.
- W jaki sposób pacjent ma je przyjmować i jak długo? W zależności od tego jakie (i z jakiego powodu) ktoś otrzyma leki, różne będzie ich dawkowanie, okres brania, a nawet pora kiedy się je przyjmuje. Na przykład, leki typowo nasenne będą stosowane dopiero wówczas, gdy po położeniu się do łóżka nie możemy zasnąć, maksymalnie przez dwa tygodnie lub w sporadycznych sytuacjach. Przy innego rodzaju lekach stosowanych przy bezsenności pora ich przyjmowania będzie inna (np. niektóre są do stosowania rano, a inne na 1-2 godziny przed położeniem się spać).
- Kiedy i w jaki sposób należy odstawić leki? Gdy ktoś przyjmuje leki z powodu objawów bezsenności i nie jest leczenie doraźne, a kuracja trwająca dłuższy czas, to zawsze ich odstawiane przeprowadza się pod okiem lekarza. To on decyduje kiedy należy zakończyć leczenie i w jaki sposób zmniejszać dawkę leku. Gwałtowne przerwanie stosowania leków, może doprowadzić do niepożądanych objawów i dlatego robi się to stopniowo, po konsultacji z lekarzem.
Czy aplikacja goodsleeper.pl pyta o leki?
Tak, takie pytanie znajdziemy w dzienniku snu, który stosuje się przez cały czas trwania programu. Jeśli ktoś wieczorem lub w nocy sięga po lek nasenny, należy to odnotować w dzienniku.
Chodzi tu o monitorowanie tego, jak często ktoś sięga po lek. Będzie to widoczne w raporcie snu dostępnym po każdym tygodniu korzystania z aplikacji. Można w nim odnotować zarówno fakt sięgnięcia po lek typowo nasenny lub innego rodzaju lek stosowany w celu poprawy snu.
Raport snu można pokazać swojemu lekarzowi. Dzięki temu będzie on widział nie tylko jak spaliśmy w poszczególne noce, ale też czy prawidłowo stosujemy leki (jeśli mamy je zlecone). Jeśli dostaliśmy leki do codziennego stosowania i ich użycie jest odnotowane w dzienniku snu każdego dnia, to jest to zgodne z zaleceniami. Jeśli jednak dostaliśmy lek typowo nasenny do stosowania doraźnego, a w raporcie pojawia się, że braliśmy go często, lekarz będzie mógł to wyłapać. Taki raport powstał właśnie z myślą o tym, by można go było pokazać specjaliście, pod którego opieką jesteśmy.
Aplikacja nie pyta jednak o to jakie konkretnie braliśmy leki ani w jakiej dawce. Nie uwzględnia też leków stosowanych rano. To są kwestie do omówienia z lekarzem. Tylko on będzie w stanie odnieść się do takich informacji i coś nam doradzić. Jeśli chcemy, to możemy bardziej szczegółowo opisać w zawartym w aplikacji notatniku (jakie braliśmy leki i w jakiej dawce, a nawet o jakiej godzinie). Wówczas taka notatka pojawi się w raporcie snu i lekarz również będzie mógł ją zobaczyć.
Czy jeśli przyjmuję leki mój zapis snu w aplikacji będzie miarodajny?
Rzeczywiście, sen po lekach a sen naturalny nie jest taki sam. Jednak w aplikacji nie chodzi o to, żeby oceniać wyłącznie sen bez leków. Jeśli ktoś dostał zalecenie farmakoterapii, to raport snu w aplikacji pokaże jak działa takie leczenie, na ile jest skuteczne. Jeśli okaże się, że stosując dane leki ktoś śpi dobrze, to dzięki technikom omówionym w aplikacji, będzie wiedział w jaki sposób naturalnie wzmocnić swój sen i radzić sobie z gorszą nocą. Pomoże mu się to przygotować do odstawienia leków, wtedy, gdy lekarz to zaleci.
Jest jednak ktoś bierze leki, a jego raport snu pokazuje, że nie ma po tym poprawy albo jest ona tylko krótkotrwała, to może być to bardzo cenna informacja dla lekarza. Może rozważyć wówczas zmianę leczenia. Może się jednak okazać, że przyczyna złego snu nie leży w źle dobranych lekach – że leki nie działają lub przestały działać, bo ktoś ma niewłaściwe nawyki związane ze snem i czy sposoby radzenia sobie z gorszą nocą. W takim wypadku, wprowadzenie zaleceń omówionych w aplikacji, może przynieść mu wyraźną poprawę snu.
Czy aplikacja pomaga odstawić leki?
W aplikacji goodsleeper.pl nie znajdziemy informacji dotyczących tego jak przyjmować konkretny lek ani jako go odstawiać. Tylko lekarz może udzielić nam takich informacji. Zachęcamy, żeby zawsze konsultować takie kwestie z lekarzem. Celem aplikacji jest umożliwienie poznania i wprowadzenia niefarmakologicznych metod leczenia bezsenności. Dzięki ich opanowaniu znacznie łatwiej jest odejść od stosowania leków, jeśli nasz lekarz uzna, że pora jest odstawić. Wówczas bardzo ważne jest, żeby w okresie ich zmniejszania stosować zalecenia poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności, omówione w aplikacji. Jest wtedy znacznie większa szansa, żeby łagodnie przejść ten proces albo poradzić sobie z pogorszeniem snu, które może pojawić się przy zmniejszaniu leków.
Masz problemy z bezsennością?
Skorzystaj z naszej aplikacji do terapii bezsenności.
10-dniowa gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy.