Dowiedz się więcej o bezsenności

  • Bezsenność u nastolatków

    Okres nastoletni jest specyficznym czasem w życiu człowieka, w którym dziecko staje się młodym dorosłym. Sam sen u młodzieży i jego architektura nie zmieniają się już w tym czasie, tak jak ma to miejsce we wcześniejszych etapach, ale zmienia się cały kontekst kulturowy, społeczny i edukacyjny wokół snu. Okres ten charakteryzuje się również skracaniem ilości snu przez samego nastolatka. Z punktu widzenia lekarza czy terapeuty dziecięcego pojawia się nowy problem – rodzice nie mają pełnej wiedzy na temat tego co robi dziecko w swoim łóżku podczas nocy. A nawet jeżeli mają tę wiedzę, to mogą mieć trudności we wprowadzaniu zasad higieny snu czy egzekwowaniu innych wymagań jakie świat stawia przed młodym człowiekiem.

  • Sen u dzieci od noworodka do ucznia

    Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że musi minąć odpowiedni czas, aby dojrzały wszystkie układy u młodego człowieka, który właśnie przyszedł na świat. Mimo, że jest to truizm, wynika z tego bardzo dużo. Zapoznanie się z całym tym procesem może pomóc na kilka sposobów – jesteśmy spokojniejsi rozumiejąc sytuację w której się znaleźliśmy jako rodzice, możemy oczekiwać kolejnych zmian w określonej perspektywie czasowej oraz na podstawie fizjologicznego rozwoju próbować wprowadzać pierwsze zasady, która pomogą dziecku (i rodzicowi) spać lepiej.

  • Zły sen w ciąży

    Czy słyszałaś od życzliwych osób z rodzinny albo od przyjaciół aby wyspać się w ciąży? „Wykorzystaj ten czas póki możesz, bo dopiero potem, jak urodzi się dziecko, wtedy będziesz mieć bezsenne noce.” Brzmi znajomo? Czy rzeczywiście sen w ciąży jest taki błogi?

  • Bezsenne noce u mam

    Jesteś mamą 2-4 latka. Masz za sobą sporo nieprzespanych nocy. Wprawdzie Twoje dziecko rośnie i jego sen także dojrzewa, jednak Wasze noce nadal mogą stanowić wyzwanie. Jakie mogą być tego przyczyny? Co możesz zrobić, żeby spało się Wam lepiej?