Odzyskaj zdrowy sen! Z okazji Światowego Dnia Snu program roczny w specjalnej cenie – 199 zł! 🌙

Kończy się za:

Metody na bezsenność

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych ludzkiego organizmu, jak również kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za nasze samopoczucie, koncentrację, pamięć, zdolność logicznego myślenia, szybkość podejmowania decyzji, a nawet wygląd. Dlatego zalecana dzienna dawka snu w przypadku dorosłego człowieka wynosi 7 – 8 godzin. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, aby się zregenerować: odbudować uszkodzone komórki, wzmocnić działanie układu odpornościowego, zintensyfikować produkcję hormonu wzrostu i białek, a także zmobilizować syntetyzację informacji w mózgu. Z tego też względu nie warto skracać czasu poświęcanego na sen, jeśli zależy nam na zachowaniu ciała i umysłu w dobrej kondycji. Niestety procesy neurologiczne odpowiedzialne za regulację snu są skomplikowane i nie zawsze działają tak jak powinny, przez co mogą pojawiać się w tym obszarze zaburzenia, z czasem prowadzące do przewlekłej bezsenności. Istnieją jednak skuteczne metody radzenia sobie z takimi problemami – od domowych tricków po profesjonalne leczenie bezsenności.

Jak ułatwić sobie zasypianie?

W przypadku problemów ze snem o charakterze przewlekłym, lecz słabym nasileniu, lub krótkotrwałych, epizodycznych zaburzeń w tym obszarze, bardzo dobre rezultaty przynoszą często domowe metody na bezsenność. Wśród nich wymienić warto chociażby relaksację z wykorzystaniem różnych praktyk medytacyjnych czy aktywność fizyczną w ciągu dnia, stymulującą organizm i zachęcającą go do odpoczynku. Aby jednak ułatwić sobie zasypianie, w pierwszej kolejności należy położyć nacisk na odpowiednie warunki wypoczynku. Nie chodzi wyłącznie o wygodny materac, ciszę i spokój. W sypialni musi panować też optymalna temperatura (nie niższa niż 18°C i nie wyższa niż 22°C) oraz wystarczające ciemności, by ograniczyć bodźce oddziałujące na nasze zmysły – wietrzmy więc pokój przed snem i wyłączajmy na noc wszystkie urządzenia generujące jakiekolwiek światło. Wbrew pozorom takie niewielkie udogodnienia potrafią zdziałać cuda.

Inne pomocne techniki na bezsenność to między innymi: rezygnacja z używek, zwłaszcza picia kawy lub alkoholu przed snem, zmiana pościeli z syntetycznej na naturalną , zapewniającą skórze większy komfort, oraz stosowanie wywarów z ziół o właściwościach uspokajających i rozluźniających, takich jak waleriana, melisa czy lawenda. To wszystko zwykle przynosi bardzo dobre rezultaty, jednak może okazać się całkowicie nieskuteczne, jeśli jednocześnie nie zadbamy o regulację swojego rytmu dobowego. Innymi słowy, musimy postarać się codziennie chodzić spać i wstawać o tych samych porach, dzięki temu nasz organizm nauczy się odróżniać czas aktywności od czasu odpoczynku i łatwiej przechodzić w stan odpoczynku wraz z nadejściem właściwej do tego pory. Nawet jeśli mamy trudności z zasypianiem i często się budzimy w nocy, unikajmy rekompensowania sobie niedoborów snu drzemkami w ciągu dnia. Trzymanie się stałego harmonogramu pozwoli nam z czasem uregulować nasz wewnętrzny zegar, a to pierwszy krok do sukcesu w walce z bezsennością.

Jaka jest najlepsza metoda leczenia bezsenności?

Najbardziej skuteczną metodą leczenia bezsenności – zalecaną zwłaszcza w przypadkach przewlekłych zaburzeń snu , czyli wtedy, gdy samodzielnie stosowane domowe sposoby na bezsenność zawodzą – jest terapia poznawczo-behawioralna. Stanowi ona zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywę dla farmakoterapii, która – choć skuteczna – działa jedynie na krótszą metę i wiąże się z ryzykiem uzależnienia (w przypadku leków typowo nasennych), a dodatkowo wywołuje niekiedy nieprzyjemne efekty uboczne. Farmakoterapia ma też tę wadę, że nie jest dostępna dla każdego, ponieważ leków nasennych nie wolno łączyć z wieloma innymi lekami, podobnie zresztą jak alkoholem, nie mogą ich też zażywać kobiety w ciąży i zawodowi kierowcy. Z terapii poznawczo-behawioralnej może natomiast skorzystać każda osoba borykająca się z zaburzeniami snu, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, trybu życia czy przyjmowanych leków.

Leczenie bezsenności metodą poznawczo-behawioralną to forma psychoterapii ukierunkowanej na naturalną regulację snu za pomocą różnorodnych technik, indywidualnie dobranych do każdego pacjenta, jego potrzeb i możliwości. Składają się na nie: rozpoznanie psychologicznych przyczyn pojawienia się i utrwalenia bezsenności (część poznawcza) oraz zastąpienie szkodliwych schematów myślenia i zachowania z tym związanego nawykami trwale podnoszącymi higienę snu (część behawioralna). W oparciu o te techniki i przy współpracy ze światowej klasy ekspertami z dziedziny leczenia zaburzeń snu stworzyliśmy specjalną platformę internetową dla pacjentów cierpiących na te problemy oraz aplikację mobilną przeznaczoną do walki z bezsennością.

Leczenie bezsenności metodą opracowanej przez nas terapii poznawczo-behawioralnej trwa 6 tygodni, w trakcie których pacjent zyskuje dostęp do licznych materiałów edukacyjnych, narzędzi takich jak dzienniki i raporty statystyczne oraz szczegółowych analiz, a przede wszystkim może wdrożyć opracowane przez fachowców ćwiczenia i zalecenia, które wraz z końcem ostatniej sesji, pozwolą mu na dobre uwolnić się od problemów ze snem. Jeśli więc borykasz się z mniej lub zaawansowanymi zaburzeniami snu  zachęcamy do zdecydowania się na leczenie bezsenności metodą terapii poznawczo-behawioralnej. Gwarantujemy, że skutecznie poprawi ona jakość Twojego snu, a w konsekwencji również jakość Twojego życia.

Masz problemy z bezsennością?
Skorzystaj z naszej aplikacji do terapii bezsenności
Rozpocznij terapię
Dowiedz się więcej o bezsenności