Dowiedz się więcej o bezsenności

  • Skuteczność aplikacji goodsleeper.pl

    Aplikacje medyczne przechodzą specjalne procedury, które mają ocenić ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Są opracowane przez ekspertów specjalizujących się w leczeniu danego schorzenia i mają pomóc wprowadzić metody terapii, które są zalecane na dany problem. Taka właśnie jest nasza Terapia Bezsenności. Opiera się na głównej metodzie leczenia tego zaburzenia snu – terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I) i przeszła badanie potwierdzające jej skuteczność w walce z bezsennością. Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.

  • Aplikacje do poprawy snu a tradycyjne leczenie bezsenności

    W dobie cyfryzacji, również świat medycyny staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Na rynku pojawia się rozmaite aplikacje, które mają wspomagać proces leczenia różnych chorób. Wiele osób podchodzi jednak sceptycznie do takich rozwiązań. Uważają oni, że aplikacja nie może zastąpić tradycyjnego leczenia, że nie uwzględni ich indywidualnych problemów, a tym samym nie pomoże. Ile jest w tym prawdy? W jaki sposób działają aplikacje cyfrowe na bezsenność?

  • Kiedy i po jakie leki na sen sięgać? – wywiad z doktorem Michałem Skalskim

    Gdy zadaliśmy Polakom pytanie, w jaki sposób radzą sobie ze swoimi problemami ze snem, większość z nich odpowiedziała, że albo w ogóle nie idzie z tym do lekarza, albo sięga wyłącznie po leki*. Jest to dość przerażające, ponieważ nieleczona bezsenność łatwo utrwala w przewlekły problem, a leki nie są główną metodą wychodzenia z tego zaburzenia snu. Skoro jednak są tak powszechne stosowane jako sposób na bezsenność, warto wiedzieć kiedy i po jakie leki na sen sięgać. O tym rozmawiamy z doktorem Michałem Skalskim – wybitnym ekspertem w zakresie medycyny snu.

  • Skuteczność terapii bezsenności

    Głównym leczeniem zalecanym w przypadku bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna. Metoda ta prowadzi do istotnej poprawy snu, co potwierdzono w wielu badaniach prowadzonych na całym świecie. Jaka jest jej skuteczność i kto może skorzystać z tej terapii?

  • marzenia senne

    Marzenia senne – jak je interpretować?

    Zjawisko marzeń sennych fascynowało ludzi od zarania dziejów. Nasi przodkowie miele rozmaite teorie dotyczące ich genezy. Jednak dopiero na przełomie XX i XXI wieku, dzięki postępowi technologicznemu, naukowcy mogli zacząć prowadzić badania weryfikujące te hipotezy. Czy Freud miał rację? Co dziś wiemy o fenomenie marzeń sennych i ich roli w naszym dobrostanie psychicznym?

  • Zaburzenia psychiczne a problemy ze snem

    Sen i zdrowie psychiczne są ze sobą nierozłącznie związane. Gdy przeżywamy silne emocje, czy problemy natury psychicznej, odbija to się negatywnie na naszym śnie. Z kolei nieprawidłowy sen przyczynia się do słabszej regulacji naszych emocji i nasila ryzyko pogorszenia stanu psychicznego. Zależność jest więc dwustronna. Jeśli chcemy wzmocnić  swoje zdrowie psychiczne, należy także zadbać o sen i leczyć jego zaburzenia.

  • Co wiemy o CBD, jako metodzie leczenia bezsenności?

    Rynek zalewany jest coraz to nowymi preparatami, które mają poprawić sen. Oferowane są szybkie, łatwo dostępne rozwiązania. Wystarczy coś łyknąć i mamy problem z głowy. O ile nie ma nic złego w szukaniu nowych sposobów, by sobie pomóc, to jednak warto pamiętać, żeby najpierw sprawdzić co już na ten temat wiadomo. To, że coś wpływa korzystnie na sen, nie jest równoznaczne z tym, że jest metodą leczenia, która sprawdzi się przy zaburzeniach snu. Zbytnie ufanie nowemu, bardziej niż temu, co już zostało przebadane i jest skuteczne, może opóźnić sięgniecie po właściwą pomoc. Zobaczmy, jak to jest w przypadku olejków CBD. Czy to co słyszymy w mediach, pokrywa się z tym, co wiemy z badań?

  • Drzemki w ciągu dnia – wpływ na nasze samopoczucie i sen

    Kogo z nas od czasu do czasu nie ciągnie do drzemki? Schowania się pod kołdrą lub kocem i odpłynięcia, by powrócić z nową dawką energii. Brzmi kusząco. U niektórych będzie to obowiązkowy element dnia, u innych nieosiągalna opcja. Jak mądrze korzystać z drzemek? Kiedy warto po nie sięgać, a kiedy powinny nas niepokoić?

  • Kawa, kofeina i sen

    Dla jednych jest ulubionym elementem dnia, dla innych koniecznością, by w ogóle przetrwać dzień. Była wykorzystywana w pierwszych eksperymentach nad wywoływaniem bezsenności u osób dobrze śpiących, co pozwoliło lepiej zrozumieć biologiczne podłoże tego zaburzenia snu. Mowa oczywiście o kofeinie. Zwarta jest w różnych produktach spożywczych, jednak najczęściej kojarzy nam się z filiżanką aromatycznej kawy. Jak do niej podchodzić w kontekście snu?

  • Spanie razem czy osobno? Czyli o tym, jak obecność innych wpływa na nasz sen

    W gabinecie terapeuty pracującego w obszarze zaburzeń snu często pojawia się temat wpływu innych osób na nasz sen. Wspólnego kładzenia się spać lub odmiennych pór snu. Trudności w spaniu obok chrapiącego partnera. Spaniu razem z dziećmi. Czy też samotnych nocy wśród bezsennych, którzy decydują się spać w oddzielnym pokoju  w nadziei, że to poprawi ich sen. Co badania mówią na ten temat? Kiedy warto spać z kimś, a kiedy osobno?

  • Koszmary senne. Jak sobie z nimi radzić?

    Nasz umysł posiada niesamowitą zdolność generowania obrazów i myśli, które potrafią mieć taką samą moc oddziaływania na nas jak realnie dziejące się wydarzenia. Przykładem takiego wewnętrznego doświadczenia są koszmary senne. Potrafią na długo zapaść w pamięci, a emocje które podczas nich przeżywamy, mogą być odczuwane przez nas jeszcze długo po przebudzeniu. Czym właściwie są koszmary senne i kiedy powinny nas niepokoić?

  • Terapia poznawcza bezsenności – czyli jak radzić sobie z myślami utrudniającymi sen

    Wiele osób z bezsennością wyraźnie odczuwa wpływ tego, co dzieje się w ich umyśle na sen. Mówią o tym, że natłok myśli utrudnia im zaśnięcie lub powrót do snu po przebudzeniu, albo że nadmiernie martwią się tym, że znów będę mieli gorszą noc i nie potrafią wieczorem się odprężyć. W związku z tym często podejmują różne próby poradzenia sobie z negatywnymi myślami w porze snu. Nie zawsze przynosi to spodziewany efekt. W terapii bezsenności uczy się takiego sposobu myślenia czy podejścia do własnych myśli, aby wpływało to korzystnie na sen.