Dowiedz się więcej o bezsenności

  • Konsekwencje zbyt krótkiego snu i jego zaburzeń

    Niewystarczający sen, to nie tylko taki, który wiąże się z całkowicie nieprzespaną nocą. Już regularne sypianie o godzinę mniej niż potrzebujemy będzie odbijało się negatywnie na efektywności naszej regeneracji w nocy. Sen, który zazwyczaj trwa krócej niż 6 godzin będzie już groźny dla naszego zdrowia. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić jest trudność ze wstaniem rano z łóżka, utrzymujące się zmęczenie lub senność w ciągu dnia. W ocenie snu bierzemy pod uwagę nie tylko jego ilość, ale także jakość.

  • Czy warto stosować smartwatche do pomiaru snu?

    Nowoczesne zegarki oferują nam coraz więcej funkcji. Dzięki nim możemy wspierać swoje zdrowie - monitorować codzienne nawyki, aktywność fizyczną oraz różne parametry zdrowotne, w tym także nasz sen. Czy można zaufać takim pomiarom snu? Jak je interpretować?

  • Wpływ snu na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie

    Obok aktywności fizycznej i diety, sen jest jednym z głównych filarów, na którym opiera się nasze zdrowie. Gdy śpimy, nasze ciało i umysł regenerują się na wielu poziomach. Zyski z takiej nocy są niesamowite - od poziomu komórek, przez różne hormony i układy (np. układ krążenia, czy odpornościowy), po nasze emocje i pamięć. Dlatego warto dbać na co dzień o to, jak śpimy. Ile czasu poświęcamy na nasz sen i jaka jest jego jakość. Dzięki swoim zachowaniom możemy mieć realny wpływ na nasz nocny odpoczynek. Możemy go wzmacniać i czerpać w pełni z jego mocy, chroniąc swoje zdrowie i dobrostan psychiczny.

  • Rodzaje zaburzeń snu – główne objawy i wskazania do leczenia

    Nie każde problemy ze snem, czy gorsza noc oznaczają, że mamy do czynienia z zaburzeniami snu. Aby je rozpoznać muszą być spełnione określone kryteria dotyczące rodzaju objawów w nocy, ich nasilenia, częstości i czasu trwania oraz konsekwencji w ciągu dnia. Dopiero na tej podstawie możemy wnioskować, czy dany problem wymaga leczenia.

  • Na czym polega leczenie zaburzeń snu i do jakiego specjalisty się udać?

    Skuteczne leczenie problemów ze snem wymaga ich właściwej diagnozy. Musimy wiedzieć z jakiego rodzaju zaburzeniem snu mamy do czynienia, aby zastosować właściwie oddziaływanie.

  • Skąd biorą się problemy ze snem? 

    Gdy twój sen przestaje być efektywny, długo nie możesz zasnąć albo budzisz się za często w nocy, warto zacząć od oceny możliwych przyczyn, które mogą za tym się kryć. Z pomocą przyjdzie tu podział bezsenności zależny od czasu jej trwania. Pomoże on ocenić, co może odpowiadać za Twoje problemy ze snem. W tym podziale wyróżnia się bezsenność przygodną, krótkotrwałą oraz przewlekłą.

  • Skuteczność aplikacji goodsleeper.pl

    Aplikacje medyczne przechodzą specjalne procedury, które mają ocenić ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Są opracowane przez ekspertów specjalizujących się w leczeniu danego schorzenia i mają pomóc wprowadzić metody terapii, które są zalecane na dany problem. Taka właśnie jest nasza Terapia Bezsenności. Opiera się na głównej metodzie leczenia tego zaburzenia snu – terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I) i przeszła badanie potwierdzające jej skuteczność w walce z bezsennością. Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.

  • Aplikacje do poprawy snu a tradycyjne leczenie bezsenności

    W dobie cyfryzacji, również świat medycyny staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Na rynku pojawia się rozmaite aplikacje, które mają wspomagać proces leczenia różnych chorób. Wiele osób podchodzi jednak sceptycznie do takich rozwiązań. Uważają oni, że aplikacja nie może zastąpić tradycyjnego leczenia, że nie uwzględni ich indywidualnych problemów, a tym samym nie pomoże. Ile jest w tym prawdy? W jaki sposób działają aplikacje cyfrowe na bezsenność?

  • Kiedy i po jakie leki na sen sięgać? – wywiad z doktorem Michałem Skalskim

    Gdy zadaliśmy Polakom pytanie, w jaki sposób radzą sobie ze swoimi problemami ze snem, większość z nich odpowiedziała, że albo w ogóle nie idzie z tym do lekarza, albo sięga wyłącznie po leki*. Jest to dość przerażające, ponieważ nieleczona bezsenność łatwo utrwala w przewlekły problem, a leki nie są główną metodą wychodzenia z tego zaburzenia snu. Skoro jednak są tak powszechne stosowane jako sposób na bezsenność, warto wiedzieć kiedy i po jakie leki na sen sięgać. O tym rozmawiamy z doktorem Michałem Skalskim – wybitnym ekspertem w zakresie medycyny snu.

  • Skuteczność terapii bezsenności

    Głównym leczeniem zalecanym w przypadku bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna. Metoda ta prowadzi do istotnej poprawy snu, co potwierdzono w wielu badaniach prowadzonych na całym świecie. Jaka jest jej skuteczność i kto może skorzystać z tej terapii?

  • marzenia senne

    Marzenia senne – jak je interpretować?

    Zjawisko marzeń sennych fascynowało ludzi od zarania dziejów. Nasi przodkowie miele rozmaite teorie dotyczące ich genezy. Jednak dopiero na przełomie XX i XXI wieku, dzięki postępowi technologicznemu, naukowcy mogli zacząć prowadzić badania weryfikujące te hipotezy. Czy Freud miał rację? Co dziś wiemy o fenomenie marzeń sennych i ich roli w naszym dobrostanie psychicznym?

  • Zaburzenia psychiczne a problemy ze snem

    Sen i zdrowie psychiczne są ze sobą nierozłącznie związane. Gdy przeżywamy silne emocje, czy problemy natury psychicznej, odbija to się negatywnie na naszym śnie. Z kolei nieprawidłowy sen przyczynia się do słabszej regulacji naszych emocji i nasila ryzyko pogorszenia stanu psychicznego. Zależność jest więc dwustronna. Jeśli chcemy wzmocnić  swoje zdrowie psychiczne, należy także zadbać o sen i leczyć jego zaburzenia.